Домой

Тема: Оноре де Бальзак (1799 – 1850) Нарис життя І творчості. Мета




Скачать 116.47 Kb.
НазваниеТема: Оноре де Бальзак (1799 – 1850) Нарис життя І творчості. Мета
Дата05.05.2013
Размер116.47 Kb.
ТипДокументы
Содержание
Основна тема
Тема: Оноре де Бальзак. Повість „ Гобсек”: проблематика твору, соціально- історична зумовленість персонажів
Тип уроку
3. Філософський бліц.
Тема: Неоднозначність образу « філософа й скнари» Гобсека
Тип уроку
Ми сприймаємо Гобсека очима його жертв, очима дервіля, так як сприймає він сам себе.
Жертви бачать в Гобсекові людину без серця, яка використовує будь-які засоби для збагачення.
Гобсек – філософ зі школи циніків
Тема: Усний твір про літературного героя
Тип уроку
Подобные работы:

Тема: Оноре де Бальзак (1799 – 1850)

Нарис життя і творчості.

Мета: Познайомити учнів із основними етапами життя та творчості Бальзака, дати уяву про творчий стиль письменника, його місце у французькій та світовій літературі; розвивати навички конспектування лекційного матеріалу, виховувати інтерес до творчості письменника.

Обладнання: портрет Бальзака, різні видання його творів.

Хід уроку

І. Повідомлення теми, мети уроку.

Слово вчителя. У1830-40 роках у великосвітських салонах Парижа можна було зустріти чоловіка, одягненого без будь-яких претензій на елегантність, як її розуміли тоді. Цей чоловік , великий на зріст, нагадував школяра, який так виріс під час канікул, що костюм, здавалось, ось-ось трісне. Більшість вважала його смішним, хоч схиляла голову перед його талантом. Та фантастичною працездатністю.

Це був Оноре де Бальзак, що зайняв провідне місце серед творців реалістичного роману. Саме з його іменем пов’язують утвердження та перемогу реалізму як головного методу літератури ХІХ століття.

Народився 20 травня 1799 року в Туріні в сім’ї судового чиновника. Восьмирічним хлопчиком батьки віддають на виховання у Вандомський колеж з дуже суворими звичаями. Товстуну доводилось там дуже скрутно, вважали ледарем, часто бував у карцері. В цей час захопився читанням, а в 12 років написав першу трагедію.Атмосферу колежу не витримує, і батьки забирають додому. Батьки мріють, щоб син став юристом, та юнака не прваблює кар’єра чиновника. Він хоче писати, займатися літературною діяльністю. Батько дає два роки на те, щоб Оноре довів, що у нього є письменницький талант. Протягом цього часу батько матеріально утримує майбутнього письменника. А той занурюється в роботу. Пише історичну трагедію „Кромвель”. Висновок спеціаліста був таким: „Автору належить займатися чим завгодно, лише не літературою”. Батько позбавляє матеріальної підтримки. А Бальзак починає писати „чорні романи”: „Знайдена дочка”, „Нова лампа Алладіна”. Пробує свої сили і вкомерції, але все закінчується фінансовим крахом.

Письменник, незважаючи на труднощі і невдачі, продовжує працювати на літературній ниві. Сутністю життя письменника була титанічна праця. Письменник – невільник пера і чорнила, за 20 років каторжної праці ( лягав о 6 вечора, вставав опівночі, працював по 12-15 годин на добу) створив 80 шедеврів „Людської комедії”. Його життя – справжній подвиг.

Слава прийшла до нього 1829 року – написав роман „Шуани, або Бретань в 1799р.” 1830 р. – „Гобсек”, 1831 – „Шагренева шкіра”, яка принесла йому світову славу. А 28 лютого 1832 року отримає першого листа від Евеліни Ганської за підписом „Іноземка”. Листування Бальзака з Ганською, їхні взаємовідносини – це драма серця, що тривала 16 років.

„ Головні події мого життя – мої твори”, - любив повторювати письменник. Більше писав, ніж жив. Дружить з В.Гюго, Ж.Санд, Г.Гейне, Ф.Лістом.

У 1834 році у нього виникає задум створити цикл творів „Людська комедія”. За спогадами сестри Бальзака, письменник повідомив про новий задум, аналогів якому не було в світовій літературі, жартівливо:” Привітайте мене. Адже щойно з’ясувалося, що я - геній”.

1845 року складає остаточний план епопеї і до середини 1846 року працює над нею.

Влітку 1843 року вперше приїздить до Росії, де зустрічається з Ганською. Відвідує Київ. Вражений чисельністю і красою церков у цьому місті і в захваті від нього. Про це він напише у дорожніх нарисах „Листи про Київ”.

З іменем Бальзака в Україні пов’язані Верховня під Бердичевом, саме місто Бердичів. Тут, у Верховні, у маєтку графині Ганської перебуває письменник 1847 року, а 14 березня 1850 року у костьолі святої Варвари у Бердичеві Бальзак повінчається з Ганською.

18 серпня 1850 року Бальзак помер.


  • Історія створення , структура та художня специфіка „Людської комедії”.

Самим істориком має бути французьке суспільство, мені залишається тільки бути його секретарем ( Бальзак).

Свій задум щодо „Людської комедії” пояснював так:

„Моє творіння охопить всі класи французького суспільства ХІХ ст. : якщо через 500 років, дві тисячі років захочуть вивчати французьке суспільство часів Імперії, Реставрації,... то археологам, вченим людям достатньо буде зазирнути в мої твори”.

Вкладає в назву сенс: комедія – сатиричний твір, головною дійовою особою якого є сучасне письменникові суспільство, а театр – весь світ. „Сатира – ось література вмираючого суспільства” (Бальзак). Мріяв спорудити пам’ятник сатирику епохи Відродження Ф.Рабле з написом:”Рабле, моєму вчителю”.

В одному з листів до Ганської розкриває свій задум: ” Мій твір має увібрати в себе усі типи людей, усі суспільні стани, він повинен втілити всі соціальні зрушення так, щоб жодна життєва ситуація, жодна особа, жоден характер, жодна професія не були забутими...Тут не знайдуть собі місця вигадані факти, я зображатиму лише те, що відбувається скрізь”.

„Бальзака можна назвати попередником Дарвіна: він розробляє поняття боротьби за існування і природнього відбору”(Вюрмер).

В „Людській комедії” боротьба за існування – це погоня за матеріальними цінностями, які забезпечують людині стійке станов, ще у суспільстві.

^ Основна тема – тема молодої людинги. Вона розкриває моральне падіння особистості в світі накопичення й егоїзму.

Структура „Людської комедії”:

І Етюди про звичаї.

а) Сцени приватного життя: „Гобсек”, „30-річна жінка”,”Батько Горіо” і ін..

б) Сцени провінційного життя : „ Ежені Гранде”, „Втрачені ілюзії” та ін.

в) Сцени паризького життя :”Банкирський будинок Нусінгена”, „Кузина Бета”;

г) Сцени воєнного життя: „Шуани”;

д) Сцени політичного життя: „Темна справа”;

е) Сцени сільського життя: „Селяни”, „Сільський лікар”;

ІІ . Філософські етюди: „Шагренева шкіра”.

ІІІ. Аналітичні етюди: „Фізіологія шлюбу”.

Роман „Батько Горіо” – один із перших творів епопеї, який включає історію більшості персонажів, що зустрічаються на сторінках інших творів: Ежен Растіньяк, дві дочки батька Горіо, колишній каторжник Жак Колен (Вотрен), лікар Б’яншон, Гобсек, Дервіль.


  • Словникова робота:

Епопея – значний за обсягом і монументальний за формою епічний твір, в якому широко і багатоаспектно відображається злам у духовному і соціоісторичному житті нації.

техніка перехідних персонажів” –принцип зв’язку творів у „Людській комедії”;

бальзаківська пристрасть”- розкриття маніакального захоплення, яке знищує носіїв.

З’ясування їх ролі у творах епопеї.

Твори перекладали українською мовою І.Сидоренко, Є.Дроб’язко, В.Підмогильний,М.Рудницький та ін..

Д.з.: Опрацювати сторінки підручника , присвячені творчості Бальзака; знати біографію письменника, дочитати повість „Гобсек”.


^ Тема: Оноре де Бальзак. Повість „ Гобсек”: проблематика твору, соціально- історична зумовленість персонажів


Мета: ознайомити учнів з творчою історією, проблематикою, композицією, дослідити головні прийоми і засоби характеристики персонажів повісті; розвивати в учнів уміння працювати з текстом; виховувати в них уявлення про життєві цінності.

^ Тип уроку: комбінований

Обладнання: текст повісті


Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Літературний диктант « Життя і творчість Бальзака»

Опитування « Структура «Людської комедії»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

- Що, на вашу думку,потрібно, аби досягти успіху у житті?

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Аналітична бесіда з коментарями вчителя

1) Повість «Гобсек» входить до «Сцен приватного життя», що складають «Етюди про звичаї». Про які ж звичаї ми дізнаємося з повісті? Спробуємо відповісти на це запитання, проаналізувавши твір Бальзака.

Де Гранльє не хотіла зближення своєї дочки Камілли з молодим графом де Ресто?

З якою метою Дервіль вирішив розповісти історію Гобсека?

2) Прочитати уривок із тексту, де Гобсек викладає свої погляди на життя ( «Тільки божевільні або хворі... можуть знаходити щастя в тому...» - «Ось яке життя ваших парижан, усе воно вкладається в кілька фраз...)

У чому має рацію Гобсек? (Життя багатьох людей сповнене незначущих подій.

3) Перед нами постаті двох жінок, клієнток Гобсека, - Фанні Мальво і графині де Ресто. Порівняємо ці персонажі.

- Чому обидві звернулися до послуг Гобсека?

- Як поводилися під час розрахунку з ним? Стан їхнього житла в день розрахунку з Гобсеком.

- Як схарактеризовував їх Гобсек?

- Їхнє становище в день розрахунку з Гобсеком.

- Як ставився до них Дервіль?

- Яке становище склалося у фіналі повісті?

(Багата жінка вважає розваги своїм світським обов’язком, забувши про прості, але важливі людські почуття, материнські)

4) Що відомо з повісті про оповідача цієї історії Дервіля? Складіть план-характеристику персонажа: події, етапи життя героя – які риси та якості у них виявляє.

На думку віконтеси, Дервіль буде найщасливішим серед людей. Чому вона так вважаєічи не помиляється вона?

Як ставиться молодий де Ресто до своєї матері? Як сприймали таке ставлення в їхньому оточенні?

^ 3. Філософський бліц.

У тексті твору є вислови, які можна назвати крилатими, але деякі зних спірні. Спробуємо відшукати істину.

«Вдячність – це борг, який діти не завжди охоче приймають у спадок від батьків»

«Нічого не має тривкого на цім світі, є тільки умовності, що змінюються залежно від клімату».

«..коли благодіяння не шкодить благодійникові, то воно вбиває облагодіянного»

«Життя – це складне, важке ремесло, і треба докласти зусиль, щоб навчитися жити»

«Нещастя – наш найкращий вчитель»

ІІІ. Домашнє завдання. Знайти цитати до образу Гобсека


^ Тема: Неоднозначність образу « філософа й скнари» Гобсека

Мета: розкрити неоднозачність образу головного персонажа; розвивати вміння працювати з текстом, характеризувати героїв; виховувати в учніфв уявлення про справжні і несправжні життєві цінності.

^ Тип уроку: комбінований

Обладнання: текст повісті


Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

Слово вчителя. Людина, яка має мільйони, але живе в злиднях, як найбідніші співвітчизники - такий образ не новий у світовій літературі. Коли в суспільстві склалися товарно-грошові відносини, виникла можливість сконцентрувати в одних руках значні багатства, і відразу ж з’явився тип скупого, якого хвилює одне: збереження і примноження свого багатства. Такий тип створив у XVІІ ст. великий французький комедіограф Жан Батист Мольєр в комедії «Скупий».

Але Мольєр відзначив у своєму скупому тільки комічні риси, бо головне завдання мистецтва бачив швидше у сфері виховання, аніж аналізу. Висміюючи носіїв пороку, письменник сподівався пробудити в серцях читачів і глядачів відразу до скупості. Письменники ХІХ ст. ставили перед собою уже інше завдання: зрозуміти корені явища, правдиво зобразити людину – носія певних рис характеру, показати в ньому не тільки смішне, але і трагічне. Гоголь показує, як поміщик-господар перетворюється в невідомо що: зовні він не то чоловік, не то жінка; ходить по своєму селу і підбирає різний непотріб, краде відра , і все зносить до свого дому. А в цей час гине справжнє, повноцінне добро - хліб, ліс; селяни помирають з голоду. «Прореха на человечестве» - так називає Гоголь Плюшкина.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда

- Чим же схожий Гобсек з Плюшкіним?

(Те ж безумтсво в кінці життєвого шляху, те ж добро, що гниє, те ж лігво, в яке все потрапляє, але нічого не з’являється на світ Божий. Бальзак, як і Гоголь, показує закономірність такого кінця життя скупого)


ІІІ.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Аналітична бесіда за питаннями

- Знайти і прочитати портрет Гобсека (с.348, 349.) Чи співідноситься зовнішність із внутрішнім світом?

- Що означає слово «гобсек»?

- Яка життєва мета Гобсека? Чим вона мотивована? (Безмежне збагачення мотивоване суспільною системою, в якій вирішальну роль грає капітал).

- Що дають йому гроші? ( Усвідомлення влади над світом) (353, 358) Як нажито багатство. Зачитати.

- У Гобсека загадкове минуле. Що вам відомо про його молодість? Чому став лихварем?

^ Ми сприймаємо Гобсека очима його жертв, очима дервіля, так як сприймає він сам себе.

- Дервілю уявляється він людиною-автоматом, людиною векселем. Чому?

- Якщо спілкування вважати свого роду релігією, то Гобсека можна назвати... (атеїстом)

- Лише один раз бачив Дервіль прояви захоплення у Гобсека. Коли? (діаманти).

- Дервіль дає таку оцінку Гобсеку: «У ньому живуть дві істти: скнара та філософ, істота підла та мисляча». Прокоментуйте.

- Чому Дервіль у разі своєї смерті опікуном своїх дітей хотів би мати Гобсека?

^ Жертви бачать в Гобсекові людину без серця, яка використовує будь-які засоби для збагачення.

( діаманти, смерть родички)

Сам Гобсек називає себе помстою, докором совісті.

Любить бруднити килими багатіїв, щоб дати відчути пазури невідворротності.

Кафе «Феміда»

- Як поводить себе з аристократами? (З гідністю, не лише тому, що має над ними владу, але й з усвідомленням вищості над класом, який відмирає, не визнає ніякої різниці між собою і дворянином – викликає на дуель Максима де Трай.

- Гобсек – тонкий психолог. Доведіть.

- Безрідний буржуа, Гобсек виступає як суддя дворянства. Наведіть приклади.

- Може, Гобсек – благородний месник, яким керує справедливість і помста? (Для трудівників він таке чудовисько з «лев’ячою пащею», як і для аристократів)

- Яким «вовчим правилом» керується Гобсек? (Нікому не допомагати, нікого не жаліти)

- Як характеризують Гобсека його вчинки?

^ Гобсек – філософ зі школи циніків. «Філософія золота» - ключ до розуміння образу Гобсека.

У повісті представлена своєрідна «філософія золота», гшоловним виразником її є Гобсек. У чому полягають основні її положення?

  • «... Все життя зводилося до золота...»

  • «...З усіх земних благ є тільки одне, досить надійне, щоб людина прагнула його. Це... золото. В золоті втілено всі людські сили»

  • «Гонор – це завжди наше «я». А що може вдовольнити гонор? Золото! Щоб здійснити наші примхи, потрібні час, матеріальні засоби або зусилля. І от золото містить у собі все це у зародку і все дає в дійсності».

  • «А хіба можуть відмовити тому, в кого в руках мішок золота?»

  • «Золото – ось духовна суть усього теперішнього суспільства».

- Дервіль каже: «Я пожалів його, як пожалів би хворого». Жадоба Гобсека до золота – це хвороба?

- Що призвело лихваря до стану морального зубожіння?

- Поясніть: Він був казково багатим і в той же час безмірно бідний?

- Наведіть приклади, що з часом гроші для героя перетворилися на ідола.

- Якими можливостями наділяли Гобсека гроші і чого позбавляли?

- Золото давало йому владу над людьми. Але це дуже небезпечно. У чому полягає небезпека?

- Гобсек має владу над людьми, а чи є влада над ним?

- Він прагнув розбагатіти і розбагатів. Чи можна назвати його щасливою людиною? Чи відчував він себе щасливим?

- Ви б пожаліли Гобсека? Свою думку поясніть.

ІІІ. Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон»: «Повість «Гобсек» доводить, що золото можна використати як з користю, так і на шкоду, бо...»

Висновок. Бальзак показує не тільки зростання згубної пристасті, але й її діалектику: сила Гобсека, цього хижака-накопичувача, стає його слабкістю, призводить до безумства, пристрасть руйнує свого носія.

ІV. Домашнє завдання. Скласти план розповіді про Гобсека


^ Тема: Усний твір про літературного героя

Мета: узагальнити результати аналізу повісті «Гобсек»; розвивати усне мовлення учнів; виховувати в них пригнення формувати і висловлювати власну думку

^ Тип уроку: урок розвитку мовлення

Обладнання: текст повісті, хрестоматія


Хід уроку


І. Мотивація навчальної діяльності учнів

ІІ. Підготовка до усного твору

1. Читання опису зовнішностіГобсека.

2. Виділення основних портретних характеристик, визначення їх ролі у розкритті характеру персонажа.

3. Складання цитатної характеристики Гобсека.

1) «Він ненавидів усіх спадкоємців і не уявляв, щоб його багатством міг коли-небудь володіти хтось інший, крім нього, навіть після його смерті».

2) «Він усе перепробував, щоб розбагатіти».

3) «Якщо людяність і товариськість вважати за релігію, то його можна назвати атеїстом».

4) « Ви дивитеся на палаючі головешки в каміні і бачите у вогниках жіночі личка, а я бачу там тільки вугілля. Ви вірите в усе, а я ні в що не вірю».

5) «В ньому живуть двоє: скнара і філософ, істота підла і висока».

6) Ніколи ще за всю свою юридичну практику я не бачив такого дивного поєднання скупості і своєрідності характеру».

ІІІ. Усний твір на тему «Філософ і скнара Гобсек»

ІV. Підсумок уроку

Слово вчителя

«Влада золота» майже знищила в Гобсекові людину. Наскільки повістьб актуальна сьогодні? Чи панує в наш час жага влади над людьми?

V. Домашнє завдання. Підготуватися до уроку додаткового читання

Скачать 116.47 Kb.
Поиск по сайту:



База данных защищена авторским правом ©dogend.ru 2019
При копировании материала укажите ссылку
обратиться к администрации
Уроки, справочники, рефераты