Домой

Тема : Художнє осмислення образу Мазепи у різних видах мистецтва та в поемі




Скачать 184.11 Kb.
НазваниеТема : Художнє осмислення образу Мазепи у різних видах мистецтва та в поемі
Дата07.04.2013
Размер184.11 Kb.
ТипДокументы
Содержание
Міжпредметні зв’язки
Хід уроку
V. Вивчення нового матеріалу.
Рольова гра.
Ви прослухали монолог Байрона, а також повідомлення учня-історика про гетьмана Івана Мазепу. Що спільного між ними?
Як митці змальовують образ Мазепи у своїх творах (роботах).
4) Якими джерелами користувався Дж. Байрон для створення своєї
Слово вчителя.
Метод «Мікрофон» (повторення теоретичного матеріалу по темі
2) Які головні події вплинули на зародження цього напряму?
Яка ціль романтизму?
В якому році і де Дж. Байрон написав свою поему?
4) Про що йдеться в цій довідці?
5) Під час привалу після Полтавської битви Мазепа, перш ніж перепочити , що зробив?
6) Від кого ми дізнаємося про любовну історію гетьмана?
8) Як Мазепа був покараний за це палке кохання?
11) Чим закінчується поема?
10. Слово вчителя.
11. Робота в групах – 4 групи (робота з підручником).
Перепливав ріку глибоку.
...
Полное содержание
Подобные работы:


Світова література

9-й клас

Тема : Художнє осмислення образу Мазепи у різних видах мистецтва та в поемі

Джорджа Байрона «Мазепа».

Мета : Ознайомити учнів із історією світової «мазепіани», поглиблюючи поняття

про романтичного (байронічного) героя; розвивати навички

дослідницької діяльності, вміння робити висновки та узагальнення;

характеризувати образ ліричного героя; виховувати повагу до історії свого

народу та сприяти вихованню патріотизму.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання : портрет Дж. Байрона, портрет гетьмана І. Мазепи, комп'ютер,

диски із презентаціями учнів до уроку , текст поеми «Мазепа»

Дж. Байрона, підручник – хрестоматія Світова література 9 клас,

робочий зошит із світової літератури, мультимедійний проектор,

мікрофон, «картинки - символи» для роботи в групах, маркери,

альбомні аркуші.

Епіграф : Історія не дала йому корони, як він того бажав.

Проте поезія обдарувала його, без його відома, королівством, набагато

кращим, аніж ті, які має політика…

Супротивники ненавиділи його, проте жінки любили, церква

прокляла його, але поети освітили.

М. де Вогює «Мазепа. Легенди та історія»

^ Міжпредметні зв’язки: живопис, література, історія, музика, кіномотографія .

Хронометраж уроку.

І. Організаційний момент – 1 хв.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку – 1 хв.

ІІІ. Зачитування епіграфа до уроку – 1 хв.

ІV. Вивчення нового матеріалу – 37 хв.

1. Випереджальні завдання учням ( дослідницька робота з презентаціями):

  • Підготувати повідомлення про життя та творчий шлях Дж. Байрона.

  • Підготувати історичну довідку про Івана Мазепу як політичного діяча.

  • Образ Мазепи у мистецтві.

  • Історичні джерела створення поеми «Мазепа» Дж. Байрона .

  1. «Мозковий штурм» (бесіда за темами презентацій).

  2. Метод «Мікрофон» (повторення теоретичного матеріалу по темі

«Романтизм»).

  1. Бліц – опитування за змістом твору.

  2. Робота в групах (робота з підручником «Символи»).

  3. Слово вчителя.

Аукціон ідей. «Мазепа як байронічний герой».

V. Підсумки – 3 хв.

VІ.Оцінювання учнів – 1 хв.

VІІ. Домашнє завдання -1 хв.


^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми уроку

( Тема уроку написана на дошці. Учні записують тему уроку у робочий зошит)

ІІІ. Оголошення мети уроку.

Учитель. Мета нашого уроку – це ознайомитися з тим, як митці розкривають

образ Мазепи у своїх творах, а також подивитися на Мазепу очима Байрона і

дізнатися, яким побачив митець нашого українського гетьмана.

ІV. Зачитування епіграфа до уроку.

Учитель. До цього епіграфа ми обов’язково повернемося наприкінці уроку.

(Епіграф написаний на дошці. У кожного учня на парті лежить аркуш з

епіграфом уроку.)

^ V. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Деякі учні отримали випереджальне завдання.

Із інформації, яку ви прослухаєте, найголовніше зафіксовуйте собі до

зошита.

Урок у нас сьогодні незвичайний, я запрошую самого Джорджа

Байрона.

  1. ^ Рольова гра. «Монолог Джорджа Байрона» (учень виступає з презентацією на тему: «Біографія Джорджа Байрона»).

Учитель. Запрошую учня-історика.

  1. Повідомлення учня-історика на тему : «Гетьман Іван Мазепа» (повідомлення з презентацією).

Учитель. Запрошую групу «Мистецтвознавців».

  1. Дослідницька робота групи «Мистецтвознавців» на тему: «Образ Івана Мазепи у різних видах мистецтва» ( виступає 4 учня з презентацією).

Учитель. Запрошую «Дослідників».

  1. Пошукова робота «Дослідників» на тему : «Історія створення поеми «Мазепа» Джорджа Байрона (виступ двох учнів – парна робота з презентацією)

  2. «Мозковий штурм» (бесіда за темами презентацій)

  1. Що ви дізналися про гетьмана І. Мазепу

(- Мазепа обіймав посаду Гетьмана України з 1687 по 1708 рр.;

- Він підтримував політичні відношення з російським царем Петром І, а коли дізнався що перемога Петра І у російсько-шведській війні прискорить руйнування української державності, то він вирішує стати на бік шведського короля Карла ХІІ. За це Петро І розправляється з прибічниками гетьмана та змушує виголосити анафему гетьманові як зрадникові;

- Гетьман приймає участь у Полтавській битві 1709 рік, у якій перемагає

російське військо)

  1. ^ Ви прослухали монолог Байрона, а також повідомлення учня-історика про гетьмана Івана Мазепу. Що спільного між ними?

(- Мазепа і Байрон намагаються допомогти простому народу у боротьбі з національною несправедливістю :

- Байрон хотів допомогти робітникам, яких державні діячі прирікали на вірну загибель, за те що вони нищили ткацькі машини. Також приймає участь у визвольній боротьбі грецького народу проти Туреччини;

- Мазепа намагається допомогти українському народові у боротьбі з російською імперією;)

Учитель. Мазепа і Байрон – вигнанці, які помирають в чужій країні: Мазепа народився на Київщині, а помирає у Молдовії, Байрон народився в Лондоні, а помирає у Греції. )

  1. ^ Як митці змальовують образ Мазепи у своїх творах (роботах).

(- Образ Мазепи отримав велике поширення у мистецтві;

- Одні митці відтворюють образ Мазепи як зрадника :

Наприклад, у творі «Полтава» О. Пушкіна, в опері П.Чайковського, в опері композитора Марі де Гранваль, у фільмі «Мазепа» Василя Гончарова, які були поставлені за мотивами твору «Полтава» О. Пушкіна;

- А інші, навпаки, образ Мазепи створюють як романтичного героя :

А саме, В. Гюго у своєму творі «Мазепа», Ю. Словацький у своєму творі

«Мазепа», К.Рилєєв у творі «Войнаровський», В. Сосюра, композитор

Ференц Ліст,у фільмі «Анафема» режисера Л. Анічкіна, у фільмі «Молитва

за гетьмана Мазепу» режисера Ю. Іллєнка та в театральних постановках)

^ 4) Якими джерелами користувався Дж. Байрон для створення своєї

поеми?

(- Сюжет поеми «Мазепа» поет знайшов у ІV розділі хроніки Вольтера «Історія Карла ХІІ» (1731 р.). В якій розкриваються любовний зв'язок Мазепи з дружиною польського магната та про покарання Мазепи, якого було голого прив'язаного до дикого коня і випущеного в такому стані на всі чотири сторони. Цей кінь примчав його на землі України, де його врятували козаки. Він довго залишався у них і відзначився у багатьох походах проти татар).

Учитель. Деякі дослідники вважають, що розповідь Мазепи із твору «Мазепа»

Дж. Байрона про закоханість у молоді роки у юну красуню Терезу,

позначилися взаємовідносини самого Байрона з дружиною графа

Гвічіоллі, яку теж звали Терезою;


  1. ^ Слово вчителя.

- Зображення гетьмана Мазепи у літературі, живописі, музиці та в інших видах мистецтва називається «мазепіана» (Діти записують поняття у зошит)

Учитель.

- Представником, якої доби був Дж. Байрон?

(Представником романтизму)

  1. ^ Метод «Мікрофон» (повторення теоретичного матеріалу по темі

«Романтизм»)

1) Що таке романтизм?

(Романтизм – це напрям у мистецтві, який почав формуватися в загальнолітературну течію на межі ХVІІІ – ХIX ст. у Німеччині та Англії. Найвищого розвитку досяг у першій третині ХІХ ст., охопивши всі країни Європи та Америки)

^ 2) Які головні події вплинули на зародження цього напряму?

(Це була Французька буржуазна революція 1789 – 1794 рр. та наполеонівські війни)

3) Які основні риси романтизму?

- Конфлікт із навколишньою дійсністю (особистість і суспільство)

- Цінність людської особистості, розуміння її унікальності

- Увага до внутрішнього світу

- Віра в творчі сили особистості

- Новий тип героя – тираноборець, бунтар, одержимий «світовою

скорботою»

  • Прагнення до краси

  • Захоплення несвідомим, таємничим ірраціональним

  • Широке використання символіки, фантастики, екзотики

  • Звернення до фольклору та національної міфології

  • Увага до національної історії




  1. Яке головне завдання романтизму?

(Головне завдання романтизму було зображення внутрішнього світу людини, її духовне життя. Потрібно було показати парадокс цього внутрішнього життя, його ірраціональність)

  1. ^ Яка ціль романтизму?

(Головна ціль романтизму – це розв'язання усіх протиріч і створення ідеально-досконального соціуму)

  1. Хто такий романтичний герой?

(Герой романтичного твору – особистість яскрава, незвичайна, протиставлена природі і суспільству, часто трагічна)

  1. Як називали представників романтизму?

(Романтики, яких хвилювало – людина і світ)

  1. Назвіть найвизначніших представників романтизму?

  • В Англії : Дж. Байрон, Дж. Кітс, П.Б. Шеллі;

  • У Німеччині : Е. Гофман, Г. Гейне, Новаліс

  • У Франції : А. Мюссе, Ж. Санд, В.Гюго

  • У США : Е.По, Дж.Ф. Купер, Г. Мелвілл

  • У Польщі : А. Міцкевич, Ю. Словацький

  • В Угорщині : Ш. Петефі

  • В Росії : О. Пушкін, М. Лермонтов, М. Гоголь

  • В Україні : М. Шашкевич, І. Вагилевич, Я. Головацький («Руська трійця»), В. Забіла, Є. Гребінка, В. Петренко, О. Афанасьєв – Чужбинський, М. Максимович, А. Метлинський.

  1. Назвіть жанри романтизму?

(Балада, елегія, лірична поема, дружнє послання, новела, роман, роман у віршах, дума, романс, драма, повість та ін.)

  1. Слово вчителя.

    • Сьогодні на уроці ми неодноразово чули такі поняття як романтизм, романтичний герой.

    • Саме Байрон як один із засновників романтизму ввів такі поняття, як активний та пасивний романтик :

Активного романтика дійсність не влаштовує, і він намагається

змінити її на краще.

Пасивного теж дійсність не влаштовує, але він нічого не робить для

того, щоб її змінити.

    • У кінці уроку ви скажете, яким же романтиком був сам Дж. Байрон (активним чи пасивним)?

    • Перш ніж аналізувати образ Мазепи в поемі, нам потрібно обговорити сюжет поеми.

  1. Бліц – опитування за змістом твору.

      1. Що таке поема?

(Поема – це віршований твір, у якому зображені значні події (що мають загальнолюдське значення) та яскраві характери. Розповідь супроводжуються розкриттям авторських переживань і роздумів)

      1. ^ В якому році і де Дж. Байрон написав свою поему?

(У 1818 році в Італії)

3) З чого починається поема?

(З довідки, яку на початку твору пропонує сам автор, яка стала частиною його художнього твору)

^ 4) Про що йдеться в цій довідці?

- У довідці розповідається про те, що Мазепа служив як паж Яна Казимира.

- Про розкриття любовного зальоту Мазепи за часів свого юнацтва.

- Про покарання за цей зв'язок (його було прив’язано до дикого коня та відпущено в чисте поле; цей кінь примчав його на Україну (Історія Карла ХІІ, Вольтера).

- Втеча короля Карла ХІІ. Під час погоні під ним було вбито коня.

Поранений воєвода Гієта віддав йому свого коня…

- Король із своїми підлеглими заблукали у якомусь лісі.

- Він був поранений і ліг на декілька хвилин перепочити)

^ 5) Під час привалу після Полтавської битви Мазепа, перш ніж перепочити , що зробив?

(Спочатку турбується про свого коня, потім оглядає рушницю, піхви й ефес, а потім їсть сам і пригощає супутників)

^ 6) Від кого ми дізнаємося про любовну історію гетьмана?

(Від самого гетьмана Мазепи)

7) Як розкриває Мазепу ця історія кохання?

(Як романтичного героя. Мазепа здатний до сильних почуттів. Зображується сильна пристрасть (кохання) Мазепи, що відчувається навіть через багато років після описаних подій. Ця людина перенесла своє кохання через усе своє життя)

^ 8) Як Мазепа був покараний за це палке кохання?

(Був прив'язаний до дикого коня, якого було відпущено у чисте поле)

9) Чи був мазепа врятований?

(Так)

10) хто врятував Мазепу?

(Козаки)

^ 11) Чим закінчується поема?

(Мазепа закінчив свою розповідь, а «король уже з годину спав»)

9) Які образи Мазепи були розкриті у творі?

(У поемі розкриваються два образа Мазепи : Мазепа в старості (Мазепа – гетьман) і в юності (Мазепа – коханець))

^ 10. Слово вчителя.

- У поемі Байрон дуже активно використовує символи

- А що таке символ?

(Символ – предмет або слово, яке умовно виражає суть певного явища. Предмет, тварина, знак (рослина, птах та інші) стають символами, коли їх наділяють додатковим, винятково важливим значенням. Значення символу домислюється, тому що його сприйняття залежить від читачів. Символ багатозначний)

- Які символи зустрічаються у поемі?

(Кінь, «Дикий кінь», табун коней, «дика природа», вода, схід сонця, захід

сонця, ворон, степ)

^ 11. Робота в групах – 4 групи (робота з підручником).

Кожна група отримує по дві картинки з відображенням символів.

Ці символи учні повинні знайти у творі «Мазепа» (а саме, підтвердити їх цитатами) і проаналізувати, поєднуючи із внутрішнім станом Мазепи.

(На дошці відображені ці «картинки – символи» )



    • Кінь

Бо ж у нещасті, наче тінь,

Людини не покине кінь


Цей кінь терплячий був на славу,

На їжу й ложе не зважав,

А все робив, як пан бажав.

Кудлатий і кремезний зріст,

Палкий, прудкий неначе біс,

Він пана по-татарськи ніс.

На клич його бігцем приходив,

Хоча б там тисячі, чи тьма,

Чи ніч беззоряна,німа,

Усюди пана він знаходив –

Цей кінь від смерку аж до дня

За паном біг, мов козеня.


(підручник, ст. 252 – 253)


(Кіньсимвол вдачі, людської долі. Мазепа та його кінь – наче єдине ціле. Кінь – це товариш, який ніколи не зрадить і служить йому (Мазепі) вірою і правдою. Мазепа ставиться до коня як до розумної істоти. Старий гетьман спершу подбав про коня, а потім вже і про себе.)



    • «Дикий кінь»

Це справді був шляхетний кінь –

На Україні виріс він.

Прудкі, мов ті думки, були

У нього ноги… Дикий звір,

Мов серна лісових уз гір,

Не знав вуздечки,ні стремен,

В неволі був один лиш день;

Він їжив гриву, і хропів,

І рвавсь, і співав мов скажений…

Свисток, батіг…і кінь побіг,

Що так би водопад не зміг

(підручник, ст. 259)

Від бігу дикого, прудкого

У мене в грудях сперло дух…

По малу никли ночі тіні,

А кінь летів увесь у піні.

(підручник, ст. 260)

Так нісся кінь мій по лісах,

Невтомно, дико, без упину,

Такий роз’юшений, що жах,

Немов розбещена дитинка,

Як чимсь не догодити їй –

Ще гірше!- наче люта жінка,

Що вже згубила розум свій (підручник, ст. 264)

(«Дикий кінь» - багатозначний символ. Це і фатальна доля, і втілення смерті, символ нестриманої пристрасті гетьмана і водночас – символ кари небесної.

Учитель. Разом із тим через цей образ розкривається ще одне на що ми не можемо не звернути увагу : кінь, який мав стати знаряддям смерті, насправді повернув Мазепі волю. Це символ волі.)


    • Степ

В тумані ночі

Степи послалися без меж,

Що й краю їм не бачать очі,

Куди е глянь – одне і те ж…

Куди не подивився я, -

В цій темній та сумній пустелі

Не блимне вогничок веселий

Ясною зіркою здаля.


(підручник ст. 267)


(Степзгасає сподівання героя на порятунок, він губиться в безлюдній безмежності степу; виражається його самотність, відчуженість від людського загалу, від яких невіддільна смерть)



    • «Дика природа»

Вже ось до лісу ми добрались…

Це був безкраїй, дикий праліс

Кремезних вікових дерев,

Що не вже не гнув їх вітру рев,

Лиш хмиз обламував з дубів,

З сибірських вибігши степів.

Старі дуби росли там рідко,

Та буйно славився поміж них

Густий, зелений чагарник…


Була ця дика площина,

Хащем покрита рівнина,

Там де-не-де росла ліщина,

Могутній дуб, міцна сосна


(підручник, ст. 262 – 263)


(«Дика природа» – це перепони, які трапляються на життєвому шляху Мазепи.)



    • Вода

Вернулась пам'ять…Де ж це я?

Мені так холодно зробилось

І млосно – в голові крутилось, -

Та з кожним живчиком до мене назад верталося життя…


Це був не сон : мій дикий кінь

^ Перепливав ріку глибоку.

Що розливалося широко

І мчала буйно в далечінь


Тут від води й очуняв я, -

Ії холодний свіжий дотик

Мене підсилив.


(підручник, ст. 266)


(Вода (річка) – це живуща сила, яка приводить Мазепу до тями)



    • Схід сонця

Мені здавалось – сіра мла,

Що важко налягла на поле,

Не зміниться на день ніколи.

Аж доки в раз на ввесь простір

Червоне полум’я розквітло,

Що розігнало рештку зір,

Забрало з їх колясок світло

І з трону ясного свого

Довкола землю залило

Єдиним сяйвом особливим,

Таким, лише йому властивим.

Вставало сонце…Біла мла

Здіймалася клубками в гору.

І звільна відкривалась зору

Пустеля степова, нема…

(підручник, ст.. 268)


(Ранок, біла мла є символом надії на повернення життя)


- Захід сонця

Від ранку до смерку лежав я,

Отак прикутий до коня,

Й очима сонце проводжав я

Та рахував години дня,

Що йшли повільною ходою…

В мені ще стільки сил було,

Щоб глянути, як надо мною

Востаннє сонце вже зайшло.

В душі відчай – такий глибокий,

Що мирять нас в останній час

Із тим, що в попередні роки

Найгіршим було для нас.


Вже сонце сіло…Все ще я

Лежу, прив’язаний до трупа

Вже задубіло коня, -

Я вже гадав, що в спільну купу

Змішається наш порох тут…

Туманні очі смерті ждуть –

Рятунку я не ждав для себе.

(підручник ст. 270-271)


(Вечірній холод, туман, морок, тьма, ридання вітру, похмуре небо підсилюють страждання герою, який уже спасіння і не ждав)



    • Ворон

В останнє глянув я по небі

Пригаслим зором вздовж і вшир,

І бачу як німим простором,

Уже побачивши свій жир,

Кружляє нетерпляче ворон;

Навряд чи схоче ждати він,

Поки настане жертві скін!

Спускався він все нижче й нижче,

Ще трохи покружляв і сів,

І знову далі полетів,

І знов сідав – щоразу ближче.

Я бачив тріпотіння крил, -

Так близько був він наді мною,

Що я б дістав його рукою,

Коли б на це мав більше сил.


(підручник, ст. 271)


(Ворон – це символ наближення смерті)


- Доповідь кожної групи. Учні зачитують цитату підібрану до «картки -символа» і аналізують.

    • Учні записують у зошит символ та розкриття внутрішнього стану Мазепи, який пов'язаний із цим символом.



^ 12. Слово вчителя.

(Учитель вивішує на дошку картинку образ України та «картинку – символ» - «Доля»)

- Символ волі пов'язаний також з образом України. Змальовуючи Україну, автор неодноразово підкреслює, що це «дика країна». Байрон створює романтичний образ України – безмежної, вільної, ще не освоєної землі, що таїть у собі величезні природні багатства і можливості.

- Нестримний біг дикого коня уособлює думку Байрона про історичний рух України, яку автор хотів би бачити вільної, як і все людство взагалі.

- Мазепа й Україна доповнюють одне одного, ці образи тісно пов’язані між собою. Мазепа до глибокої старості зберігає горду і незламну натуру, і через його образ читач уявляє собі Україну, її «дух».

- За романтичною історією про дикі пристрасті в поемі криється думка про волю, що назавжди з'єднала Мазепу з Україною. Україна стала його долею і його життя. Вона визначила вдачу і політичне обличчя українського гетьмана. Спільним також є те, що Мазепа кілька раз вмирає і оживає у творі, як і Україна теж помирала і знову оживала від нападів загарбників.

- У поемі велике значення має образ долі, яка переслідує усіх героїв,

доля відвернулася від шведів під Полтавою, від короля Карла ХІІ, прирікши його на втечу, доля звела Мазепу з Терезою, подарувавши йому таке сильне кохання, але й розлучила їх, доля врятувала його, принісши в Україну і зробила Мазепу гетьманом.

- Чому саме таку картинку я підібрала до символу «Доля»?

(«Старий Мазепа розповідає свою історію Карлу ХІІ»)

(Не дивлячись на те, що Байрона привабив романтичний образ Мазепи, для українського народу цей герой завжди буде козацьким гетьманом, доля якого служити своїй Батьківщині)


- Поет розмірковує, чи може людина протистояти долі, чи здатна вона її змінити?

- Відповідь на це питання ви дасте, змальовуючи образ Мазепи.

^ 13. Аукціон ідей.

«Мазепа як байронічний герой»

(У кожного на парті лежать альбомні аркуші та маркери, на яких учні записують риси характеру Мазепи)

- Відповіді учні дають ланцюжком, показуючи аркуш з визначеною рисою.

(- Головний герой сильний, сміливий, здатний зберегти самовладання у найскладнішій ситуації;

- Він мужній, шляхетний, волелюбний, внутрішньо незалежний, вірний високим ідеалам : коханню, дружбі, свободі;

- Вірний Вітчизні;

- Зберігає силу, тверезість розуму;

- Вигнанець;

- Бунтар, «шляхетний злочинець», який кидає виклик суспільству;

- Борець проти неволі;

- Незламний під ударами долі (незламна натура);

- Самотній;

- Гордий;)

Учні записують у зошит всі названі риси характеру Мазепи.

Так може Мазепа змінити долю?

( Він не зможе змінити хід історії (змінити долю), але завжди береже свою честь

і гідність, залишається людяним)

^ 15. Слово вчителя.

- З появою творів Дж. Байрона до широкого вжитку увійшло поняття «байронічний герой», котрий страв літературним втіленням духу епохи, тих настроїв, якими жило суспільство початку ХІХ століття.

- ^ Байронічний герой – це бунтар, «шляхетний злочинець», який кидає виклик суспільству, його законам та моральним нормам і зазнає кари. (Учні записують поняття у зошит)


^ V. Підсумки.

Слово вчителя :

  1. Давайте повернемось до епіграфа нашого уроку (Вчитель зачитує епіграф)

  2. Чому саме цей вислів я обрала в якості епіграфа?

(Тому, що епіграф пов'язаний з нашим героєм – Мазепою)

  1. Зверніть увагу на деякі словосполучення у цьому епіграфі та поясніть їх значення відносно до образу Мазепи.

(Історія не дала йому корони) – Мазепа хотів самостійно правити незалежною Україною, але це йому не вдалось.

(^ Поезія обдарувала його королівством) – Багато митців використовували його образ у своїх творах .

упротивники ненавиділи його) – Він вигнанець. Ненавидів його російський цар Петро І.

(^ Жінки любили) – Любовний зв'язок, який розкривається із самої поеми (із монологу Мазепи)

(Церква прокляла його) – У московських церквах анафему по Мазепі читають і до сьогодні.

  1. Так можна сказати, що Мазепа це байронічний герой?

(Звісно так)

Учитель. У своєму творі Дж. Байрон розкриває образ Мазепи як

романтичного героя.

  1. Як ви гадаєте яким же романтиком був Дж. Байрон – активним чи пасивним?

(Звісно ж активним романтиком)

6) Чому?

( Тому , що він хотів змінити дійсність.

Допомогти поневоленому народові, але це йому не вдалось.

І це він розкриває у своїх творах)


VI. Оцінювання.

(Вчитель виставляє оцінки учням за роботу на уроці)

VII. Домашнє завдання.

- Підготуватися до тестування за пройденим матеріалом.

- Підготуватися до написання твору на одну із тем :

І – «Основні риси байронічного героя в образі Мазепи» за поемою Дж. Байрона.

ІІ – «Образ Мазепи у мистецтві».

ІІІ – « Образ України та Мазепи в поемі Байрона «Мазепа» »

Скачать 184.11 Kb.
Поиск по сайту:



База данных защищена авторским правом ©dogend.ru 2014
При копировании материала укажите ссылку
обратиться к администрации
Уроки, справочники, рефераты