Домой

Урок-казка з української мови 3-б кл. Тема уроку




Скачать 46.67 Kb.
НазваниеУрок-казка з української мови 3-б кл. Тема уроку
Дата06.04.2013
Размер46.67 Kb.
ТипУрок
Содержание
2 учень – прочитати 2 речення. Назвати в ньому граматичну основу. Назвіть закінчення у виділеному слові. Що таке закінчення? 3 у
V. Мотивація навчальної діяльності
VI. Фізкультхвилинка
Подобные работы:

Урок-казка з української мови 3-Б кл.

Тема уроку. Частини основи: корінь, префікс, суфікс.

Мета уроку. Закріпити поняття про закінчення та основу слова; дати загаль-не уявлення про те, з яких значущих частин може складатись основа слова; виховувати в дітей інтерес до навчання, бережливе ставлення до лісу, його багатств.

Обладнання. Підручник, план-конспект уроку, казка про будову слова, карт-ки для індивідуального опитування, опорні схеми, табличка зі зразком напи-сання букви «ес».


Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

(3 учні з місця. Вправа 160).

1 учень – прочитати 1 речення, яке склали вдома. Назвати в реченні грама-тичну основу. Що таке основа?

^ 2 учень – прочитати 2 речення. Назвати в ньому граматичну основу. Назвіть закінчення у виділеному слові. Що таке закінчення?

3 учень – прочитати 3 речення. Назвати граматичну основу. Пояснити, як знайти закінчення в слові. Для чого служить закінчення в слові?

(3 учні на картках працюють у цей час).




Допиши закінчення.

Познач основу.


- Поставте учням, які працювали на картках додаткове питання.

(а) що таке закінчення??

б) для чого служить закінчення?

в) що таке основа?)

ІІ. Хвилинка каліграфії

  • Здогадайтесь, письмо якої літери ми будемо сьогодні повторювати. А

для цього послухайте мою розповідь.

простели доріженьку!

впади на землю!

подаруй нам білий килим!

одягни берізку в білий кожушок і білі рукавички!

вкрий пухнастою ковдрою озимину!

  • З ким я розмовляла? ( З сніжком)

  • А які я речення будувала за метою висловлювання ? (Спонукальні)

  • Доведіть! (Бо в реченнях звучить прохання)

  • Якою буквою починається це слово? ( Буквою «ес»)

  • Напишемо рядок цієї літери. (Використовую табличку зі зразком напи-сання букви «ес»).

  • Буква С подає руку Х і вийде СХ, а якщо подає руку Л, то вийде СЛ. (Діти записують СХ і СЛ цілу стрічку).

  • А тепер запишемо слова на цю букву. Перше слово у нас вже є СНІГ, а від нього давайте утворимо інші частини мови. (Сніг, снігові, засніже-ні).

  • Знайдіть закінчення в слові СНІГ. (В слові СНІГ нульове закінчення. Діти змінюють слово СНІГ, СНІГУ, СНІГОМ, СНІГИ).

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  • Згадайте, в гостях у якої країни ми з вами перебуваємо? (В країні «Морфологія»)

  • А яке королівство ми з вами відвідали на минулому уроці? (Королівст-во «Будова слова»).

  • І з ким же ми познайомилися тут в королівстві? (З закінченням і осно-вою).

  • Але це не всі жителі цього королівства. Ось послухайте казку про це королівство.

У країні Морфологія в королівстві Будова слова жили собі маленькі непосиди: префікс, корінь, суфікс і закінчення. Жили вони дружно і весе-ло, любили подорожувати в сусідню країну Лексикологію. Але один із за-конів цієї країни мовив: «Ворота в нашу країну відкриті тільки сло-вам». А тому для подорожей жителі Морфології об’єднали в слова.

Так, Префікс по-, Корінь –дар-, Суфікс –унк- і Закінченя –и вирішили теж побувати в гостях у жителів Лексикології. Для цього вони об’єдна-лись і утворили слово подарунки. Але перед самим від’їздом раптово за-вередувало Закінченн –и: «Я не хочу стояти в кінці!» І воно рішуче зай-няло місце префікса на початку слова. Розсердившись, Префікс по- чмих-нув і сказав: «Коли моє місце зайняте, то я піду на місце Суфікса, займу його після Кореня. Воно мені навіть більше подобається». «Ну що ж – крикнув Суфікс –унк-, - тоді я стану на місце Кореня». А Кореню –дар- нічого не залишилось робити, як перейти на місце Закінчення в кінець слова.

(Вчитель в ході розповіді переставляє частини слова).

ПО ДАР УНК И

І в такому порядку вони вирушили до воріт Лексикології. Але сто-рожа здивувалась і не пропустила друзів.

- Чому ви нас не пускаєте? – здивувались друзі.

- Ви подивіться на себе. Хіба існує слово ИУНКПОДАР?

Суфікс подумав і сказав:»Добре, я згоден стати в кінці слова».

- Все рівно ми вас не пропустимо, - проговорила сторожа і закрила

двері перед ИПОДАРУНК.

Як не бігали непосиди, на які місця вони не ставали, але ворота

залишались закритими. Вони навіть посварились між собою. І вирушили

за порадою до своєї цариці Морфології.

- Не треба сваритись, - сказала Морфологія. Корінь виражає значен-ня слова. Він у ньому сама головна частина. Без нього не може обійтись жодне слово. А Префікс і Суфікс допомагають йому утворювати слова з новим значенням. Префікс стоїть попереду Кореня, Суфікс – після.

- А я? – розгублено запитало Закінчення.

- А ти красива і важлива частина в слові. Без тебе не можуть зміню-вати слова свою форму і об’єднуватися в речення. Тому твоє місце в кінці слова, - відповіла цариця.

З цього дня друзі більше ніколи не сварились, кожен вернувся на своє місце. Слово правильно зазвучало – ПОДАРУНКИ і перед ними розкрились ворота країни Лексикології. А цариця Морфологія нагородила кожну час-тину слова певним знаком.

(Вчитель на дошці виставляє позначки).

IV. Оголошення теми уроку

  • Ось сьогодні ми на уроці і ознайомимось з частинами основи слова: ко-

рінь, префікс і суфікс.

^ V. Мотивація навчальної діяльності

- А ви скажете: «Та навіщо нам це треба знати?»

- А я відповім, що дуже потрібно, за основою можна легко впізнати і саме слово, якщо до нього додати закінчення. Але основа слова теж може бути різ-ною в різних словах, вона може складатися з різних частин.

^ VI. Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився?

І наліво нахилився?

Треба всім нам встати

Фізкультпаузу почати.

Сонце спить, небо спить.(Очі закрити долонями)

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало (відкрити очі і підняти голову)

І проміння всім послало. (Піднятися на носки, руки піднести вгору, розвести

в сторони).

VII. Робота над новим матеріалом

  1. Правило ст. 72.

  2. Вправа 164 (колективно).

  • Що означає слово «посадка»?

  1. Вправа 166.

- 1 учень прочитає текст. До чого закликає цей текст? (Берегти ліс, а збе-реження лісу – це і збереження книжок, зошитів, паперу, меблів, усього, що виготовлено з деревини).

- Що треба виконати в вправі? (Виписати слова з однаковим коренем).

VIII. Закріплення нового матеріалу. Самостійна робота

І варіант

Вправа 167 Споріднені зі словом ДОЩ

- Знайдіть і випишіть слова

ІІ варіант

Вправа 165 Споріднені зі словом ГОЛУБ

X. Підсумок уроку

- З яких частин може складатись основа?

- Яка частина обов’язково є в основі?

- Що на уроці найбільше сподобалось? (Казка)

- А яка головна думка казки? (Всі частини основи важливі і мають своє міс-це).

XI. Домашнє завдання

Вправа 167, правило ст. 72.

Скачать 46.67 Kb.
Поиск по сайту:



База данных защищена авторским правом ©dogend.ru 2014
При копировании материала укажите ссылку
обратиться к администрации
Уроки, справочники, рефераты